Spacer Pamięci „Zaduszki Patriotyczne” | Urząd Miejski w Tucholi

Spacer Pamięci „Zaduszki Patriotyczne”

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

W pierwszych miesiącach okupacji na Pomorzu zginęło około 30 tysięcy osób w mordach i egzekucjach zbiorowych. To tragiczne wydarzenie określa się jako Zbrodnię Pomorską 1939. 

24 października br. w godzinach późno popołudniowych odbył się Spacer Pamięci - Zaduszki Patriotyczne dla uczczenia 85. rocznicy Zbiorowego Mordu Rudziki Most 1939. Była to lekcja historii, lekcja z hołdem dla tych, którzy oddali swe życie za Polskę, za wiarę, za prawdę. 

W spacerze uczestniczyli mieszkańcy Tucholi i powiatu: dorośli, władze samorządowe, duchowni, wnuki i prawnuki zamordowanych, nauczyciele, rzemieślnicy, rolnicy; dzieci i młodzież tucholskich szkół, harcerze. 

Podczas przejścia do Tucholskiego Sanktuarium Męczeństwa, na miejsce mordu, uczestnicy spaceru usłyszeli relacje świadków, które składane były zaraz po wojnie przed komisją badającą zbrodnie hitlerowskie. Na miejscu oczekiwał ks. proboszcz Wiesław Herold, kustosz tego miejsca. 

Przy epitafiach zapalono znicze i złożono kwiaty, po czym nastąpiły rozważania Drogi Krzyżowej. Do uczestników spaceru przesłanie skierował ks. proboszcz Ireneusz Kalf. Przywołane też zostały historie rodzinne. Spacer Pamięci zakończył się muzycznym akcentem w wykonaniu Tomasza Kotowskiego i rozmowami przy kawie, którą przygotowało Muzeum Borów Tucholskich. 

Spacer Pamięci z Drogą Krzyżową w naszym Sanktuarium Męczeństwa był wyjątkową, żywą i ważną lekcją historii. Niech pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę, za wiarę i za prawdę, żyje w naszych sercach. Przekazujmy kolejnym pokoleniom tę pamięć i wiedzę o tym, co działo się w tym miejscu 85 lat temu.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków gminy Tuchola w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. Jego organizatorem było Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi przy współudziale Muzeum Borów Tucholskich, parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi i Opatrzności Bożej w Rudzkim Moście. 

Tekst: Maria Ollick, fot.: Muzeum Borów Tucholskich, Borowiackie Towarzystwo Kultury