11 października br. na zaproszenie pani Felicji Baska – Borzyszkowskiej, nauczycielki języka kaszubskiego i historii regionu gościliśmy w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach. Była to wspaniała okazja przybliżenia uczniom tej szkoły najważniejszych i najistotniejszych cech krajobrazu kulturowego borów.
Było o wspólnych korzeniach, podobieństwach i różnicach kulturowych pomiędzy Zaborakami (Kaszubami) a Borowiakami Tucholskimi. Była gawęda (z prezentacją multimedialną) i zabawa z gwarą (w formie konkursu). Nie mogło zabraknąć przyśpiewek.
Duże zainteresowanie wzbudziły publikacje regionalne i prezentacja najpopularniejszych dziedzin sztuki ludowej – rzeźby, haftu, ptaszków, kraszanek i plecionki. W spotkaniu uczestniczyła młodzież kilku klas, ale głównie klasy II, ponieważ w programie przedmiotu „historia regionu” znajdują się zagadnienia związane z wiedzą o historii i dziedzictwie kulturowym Borów Tucholskich.
Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach swą działalność zainaugurowało 1 września 1991 r. Jest szkołą, która ma ambicję kształcenia ludzi aktywnych, mocno zakorzenionych w swojej Małej Ojczyźnie. Tradycja, kultura, cały dorobek kulturowego dziedzictwa i uniwersalne wartości są treścią działań dydaktyczno-wychowawczych szkoły. W szkole prowadzone są lekcje języka kaszubskiego i historii regionu, wzbogacone różnymi zajęciami wykraczającymi poza tradycyjne formy dydaktyczne - sympozja, wycieczki, warsztaty, kontakty między szkołami, również poza granicą itd.
Było to bardzo miłe spotkanie, które zaowocowało nowymi znajomościami i nowym doświadczeniem. To były udane wandrychy.
Tekst: Maria Ollick, fot. Jerzy Ollick