W dniach 16 – 18 marca br. na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej odbyła się ogólnopolska Konferencja „Regionalizm w dobie przyspieszenia technologicznego, politycznego i społecznego”.
Organizatorami konferencji, oprócz Politechniki Koszalińskiej, były: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Instytut Zachodni, Akademia im. Jakuba z Paradyża, Archiwum Państwowe w Koszalinie i Koszalińska Biblioteka Publiczna.
Do uczestnictwa w konferencji zaproszono z całej Polski blisko 70 naukowców badających regionalizm i regionalistów, którzy z pasją dbają o zachowanie lokalnych tradycji, dziedzictwa i pamięci. Bogaty zakres tematyki podzielono na kilka bloków tematycznych.
W pierwszym dniu odbyła się w dwóch odsłonach debata główna, w drugim - panele dyskusyjne w tematyce: Regionalizm a mniejszości narodowe i etniczne; Regionalizm w praktyce; Regionalizm w ujęciu międzynarodowym oraz Regionalizm w ujęciu interdyscyplinarnym.
W tym ostatnim bloku, oprócz dra Stefana Marcinkiewicza (UW-M w Olsztynie), dra Makarego Górzyńskiego (Akademia Kaliska), prof. dra hab. Daniela Kalinowskiego (Akademia Pomorska w Słupsku), dr Katarzyny Zawadzkiej (Uniwersytet Szczeciński), dra Makarego Górzyńskiego (Akademia Kaliska), dra Mateusza Flonta (Uniwersytet Jagielloński) - swój referat „Janta-Połczyńscy – wracamy tam, gdzie nasze miejsce” wygłosiła Maria Ollick (prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi), który dotyczył odzyskiwania historii, przywracania i pielęgnowania pamięci o ludziach i miejscach.
W godzinach popołudniowych odbyła się wycieczka - spacer po Koszalinie z przewodniczką – pasjonatką. Natomiast w sobotę w koszalińskim archiwum jako wydarzenie towarzyszące odbyły się warsztaty na temat tworzenia izb pamięci.
Była też okazja do zwiedzenia wystawy czasowej i zasobów magazynowych. Kończąc i podsumowując dwudniową debatę dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia i pomysłodawca spotkania, reprezentujący Wydział Humanistyczny powiedział, że obecnie jest potrzeba podejmowania analizy regionalizmu.
Wynika to z jego wagi we współczesnym świecie. Zainteresowanie tym, co lokalne, przeżywa swój renesans nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Tekst: Maria Ollick, fot. Maria Ollick, FB Politechniki Koszalińskiej