Już niedługo, 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tak jak dekadę temu, w 2011 roku zachęcamy wszystkich czujących się Borowiakami do deklarowania swojej tożsamości w trakcie spisu. Wówczas Borowiacy złożyli zaskakująco liczną deklarację w tej materii.
W pytaniu numer 10 każdy czujący się Polakiem powinien zaznaczyć narodowość: polska. Natomiast w pytaniu 11 na pytanie: Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej? - jeśli czujemy się Borowiakami to zachęcamy do wybierania opcji „inna” i wpisywania następnie „borowiacka”.
Jest to jedyna dla nas możliwość zaistnienia w oficjalnych badaniach społeczeństwa Rzeczpospolitej. Wiadomo, jak ważne są urzędowe dane stworzone na podstawie tego badania w decyzjach, jakie podejmują potem instytucje państwowe. Przecież zależy nam na ochronie i wspieraniu naszej kultury, na rozwoju i systemowym wspieraniu edukacji regionalnej, a także możliwości prezentowania naszych borowiackich oczekiwań i potrzeb, jako spraw dotyczących naszej wspólnoty jako grupy polskich obywateli.
A zatem Borowiacy – spiszmy się!
Narodowy Spis Powszechny - Przewodnik po Spisie dla BOROWIAKÓW
Pytania o tożsamość pojawiają się w panelu „Kwestionariusz osobowy”, w który wchodzimy po wypełnieniu informacji dotyczących zamieszkania.
1. W pierwszym, podstawowym pytaniu o narodowość zachęcamy do podawania „polska”.
2. W kolejnym pytaniu: „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej”, zachęcamy zaznaczenie „tak” i wpisanie „inna”.
3. Po wpisaniu „inna” otworzy się poniżej rubryka, gdzie wpisujemy „borowiacka”.
Informacja:
Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie/Oddział w Tucholi
Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi