Poradnik dla osób dotkniętych przemocą

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciwko członkom rodziny, które narusza ich prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody.

Do przemocy domowej może dojść w każdej rodzinie, niezależnie od jej statusu społecznego i materialnego czy też poziomu wykształcenia członków rodziny.

 
Czy zdarza się, że ktoś bliski:
- popycha Cię, szarpie, uderza, policzkuje?
- poniża, krytykuje, wyśmiewa?
- wyzywa i obrzuca obelgami?
- grozi, że Cię zabije, skrzywdzi lub zabierze dzieci?
- krytykuje Twoją rodzinę i znajomych oraz próbuje ograniczać Twoje kontakty z innymi?
- zabiera pieniądze lub każe Ci o nie prosić?
- niszczy Twoje rzeczy?
- zmusza do robienia rzeczy, które są poniżające i nieprzyjemne?
- wmawia, że to Ty ponosisz winę za złe traktowanie?

Jeśli Twoja odpowiedź nawet na jedno z tych pytań brzmi „TAK”, istnieje prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie.
 
Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

Zadzwoń do „Niebieskiej Linii”. Psychologowie życzliwie z Tobą porozmawiają i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie Ty.

Wzywaj policję (tel. 997 lub 112) w każdej sytuacji zagrożenia. Za każdym razem domagaj się wypełnienia Niebieskiej Karty. Policja ma obowiązek zareagować na Twoje wezwanie i zapewnić Ci bezpieczeństwo.

Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.

Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Poznaj swoje prawa!
 
Uwierz, że masz w sobie siłę, żeby zmienić swoje życie.

Pamiętaj, jest na świecie wiele osób, które uwolniły się z destrukcyjnych związków i przestały doznawać przemocy. Ty także możesz być jedną z nich.

 
Pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i swoich dzieci!

Może się zdarzyć, że z powodu przemocy trzeba będzie ratować się ucieczką. Pamiętaj wtedy, żeby zabrać ze sobą ważne dokumenty i rzeczy, które mogą być Ci pomocne w późniejszym czasie. Weź ze sobą:

- dowód osobisty,
- legitymację ubezpieczeniową,
- telefon komórkowy,
- akt zawarcia małżeństwa oraz akty urodzeń dzieci,
- lekarstwa i recepty,
- dokumenty sądowe np. orzeczenie o rozwodzie,
- karty płatnicze i pieniądze,
- klucze od mieszkania,
- kluczyki od samochodu,
- ubrania i inne rzeczy niezbędne dla Ciebie i dzieci.

Warto przygotować wszystkie rzeczy w jednym miejscu, gdyby trzeba było w pośpiechu opuszczać mieszkanie. Porozmawiaj o tym wcześniej z dziećmi; uprzedź je, że w sytuacji zagrożenia być może będziecie uciekać z domu. Poszukaj bezpiecznego schronienia. Może być ono u przyjaciółki, rodziców, sąsiadki itp. Zorientuj się gdzie w okolicy znajduje się hotel, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy w rodzinie lub inna placówka, która może Cię przyjąć w sytuacji kryzysowej.
 
Pamiętaj, że przemoc nie skończy się sama!
 
Ważne adresy i telefony:
 
Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „NIEBIESKA LINIA”
tel. 800 12 00 02

Telefon działa przez całą dobę

W środy w godz. 18:00 – 22:00 dyżurują prawnicy, którzy udzielają porad prawnych.
Dodatkowe dyżury prawne w poniedziałki i wtorki od 17.00 do 21.00
pod numerem (22) 666 28 50 (połączenie pełnopłatne).
Możesz także napisać e-maila:
niebieskalinia@niebieskalinia.info
lub poszukać informacji na stronie internetowej www.niebieskalinia.info
 
Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Bezpłatny telefon zaufania: 800 154 030, czynny codziennie od godz. 17.00 do 21.00. Realizowane są porady prawne i psychologiczne, a także inne formy pomocy takie jak: mediacje rodzinne, zastępstwo procesowe czy osobiste konsultacje psychologiczne.Można również uzyskać pomoc drogą elektroniczną: niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl lub poszukać informacji na stronie internetowej http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/dyzury-prawne-z-zakresu-przemocy-w-rodzinie,46,l1.html
 
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Tucholi
ul.  Przemysłowa 6
tel. (52) 554 00 45, e-mail: sow.tuchola@wp.pl
  czynny całą dobę
Dyżur całodobowy pod nr telefonu 664 721 527
 
Gminny Ośrodek Wsparcia dla Rodzin w Tucholi
plac Zamkowy 1
89-500 Tuchola
tel. (52) 564 25 26