100-lecie powrotu do Polski - Tuchola 1920 - 2020

Aktualności

Inauguracja obchodów 100-lecia powrotu Tucholi do Polski

Komitet Organizacyjny dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego zapraszają 8 listopada br. (piątek) o godz. 12:00 do sali multimedialnej w Książnicy Tucholskiej na lekcję historii regionalnej pt. „Okno do wolności”.

Będzie to inauguracja obchodów stulecia powrotu Tucholi do wolnej Polski.

W programie referaty i prezentacje:

  • W przededniu odzyskania niepodległości . Tuchola w XIX wieku” – referat przygotowany przez uczniów tucholskiego Nowodworka,
  • „Okno do wolności. Tuchola 1918 – 1920 – ludzie i wydarzenia” – wykład dra Pawła Redlarskiego.

Lekcji historii towarzyszyć będzie wystawa pt. „Tytani Wolności” przygotowana przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi.


Program wydarzeń związanych z 100. rocznicą powrotu Tucholi do Polski

„Komitet Organizacyjny dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski” został powołany uchwałą Nr XLV/326/18 Rady Miejskiej w Tucholi z dnia 19 stycznia 2018 r. Zadaniem Komitetu jest przygotowanie i skoordynowanie uroczystości związanych z tą bardzo ważną rocznicą, która przypadnie 29 stycznia 2020 roku.

Szereg uroczystości i imprez, począwszy od 100. rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 2018 roku już się odbyło, informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej tuchola.pl w specjalnie przygotowanej zakładce. W tym samym miejscu wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z harmonogramem wydarzeń w ostatnim kwartale 2019 roku i w 2020 roku. Klamrą spinającą obie te daty jest prezentowane w Tygodniku Tucholskim i na stronie internetowej tuchola.pl kalendarium wydarzeń „Okno do wolności” autorstwa dra Pawła Redlarskiego.

Zamieszczony poniżej harmonogram zostanie uzupełniony, jeśli pojawi się ciekawa propozycja podkreślenia lub uczczenia tej rocznicy. Komitet przyjął zasadę, że będzie wspierał i rekomendował zgłoszone wydarzenia, które będą miały wskazane osoby lub instytucje odpowiedzialne za ich zorganizowanie. Szczegółowe informacje o zbliżających się wydarzeniach lub o ewentualnych zmianach w harmonogramie zamieszczone zostaną na stronie internetowej gminy

Z uroczystościami powiązana jest również wymiana tablicy na budynku byłego więzienia przy ul. Dworcowej. W tej sprawie burmistrz otrzymał odpowiedź z IPN co do treści tablicy. Uroczystość jej odsłonięcia odbędzie się 25 października 2019 roku.

Treść tablicy:

„W TYM BUDYNKU

W LATACH 1939 - 1945

MIEŚCIŁO SIĘ HITLEROWSKIE WIĘZIENIE

MIEJSCE KAŹNI POLAKÓW

PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

ARESZT POWIATOWEGO URZĘDU

BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

W KTÓRYM WIĘZIONO I PRZEŚLADOWANO OSOBY

SPRZECIWIAJĄCE SIĘ KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU

W HOŁDZIE OFIAROM TOTALITARYZMÓW

W SETNĄ ROCZNICĘ POWROTU MIASTA DO POLSKI

MIESZKAŃCY TUCHOLI

29 STYCZNIA 2020”

Z okazji obchodów przygotowano wzory rocznicowych butonów i naklejek samoprzylepnych, które zaprojektował Sławomir Świetlik. Wzory zamieszczono poniżej. Jedna z wersji zostanie również wykorzystana jako roll-up.

Butony, naklejki samoprzylepne  zostaną zakupione ze środków budżetu gminy i rozdawane podczas uroczystości organizowanych z okazji rocznicy. Podczas tych uroczystości, również z budżetu gminy zakupione zostaną flagi narodowe i tucholskie, które również będą rozdawane podczas uroczystości.

Planowane jest także oświetlenie pomnika księdza ppłk Józefa Wryczy, ustrojenie miasta we flagi narodowe i flagi naszego miasta, zawieszenie rocznicowych banerów na tzw. „witaczach”, włączenie oświetlonego napisu rocznicowego na Placu Wolności oraz ustawienie tablicy informacyjnej przed pomnikiem św. Małgorzaty.

2019 rok

26 października 2019 roku odbędzie się jubileuszowy, 10. Bieg św. Huberta. Podczas tej znanej i popularnej imprezy sportowej, w której biorą udział sportowcy z całego kraju, pojawią się m.in. banery i koszulki związane z naszą rocznicą.

8 listopada 2019 roku rozpoczną się oficjalne obchody podczas przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną lekcji historii: „Okno do Wolności”. Lekcja będzie połączona z wystawą zdjęć zatytułowaną „Tytani Wolności”. Wystawa zostanie sfinansowana ze środków budżetu gminy, a przygotowana przez Borowiackie Towarzystwo Kultury.

8 listopada 2019 roku w Tucholskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert pt. „Śpiew dla Ojczyzny”. W programie koncert „Niepodległa” w wykonaniu zespołu Amber Trio oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórami Camerata i Imo Pectore oraz zespołem Seniorów „Radosna Jesień”.

10 listopada 2019 roku odbędzie się organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bieg Rocznicowy” na dystansie 1919 metrów. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego biegu na dystansie 1918 metrów. Trzeci, ostatni bieg z tego cyklu na dystansie 1920 metrów odbędzie się w następnym roku.

11 listopada 2019 roku odbędą się uroczystości z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowane przez starostę tucholskiego i burmistrza Tucholi.

11 listopada 2019 roku odbędzie się odsłonięcie tablicy z nazwą ronda przy zbiegu ulic: Świeckiej i Cegielnianej - „100 lecia Niepodległości”.

13 grudnia 2019 roku w Tucholi odbędą się wojewódzkie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Organizatorem uroczystości będzie NSZZ „Solidarność” Oddział w Tucholi. Ranga uroczystości i obecność przedstawicieli związku zawodowego z całego województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawicieli samorządu wojewódzkiego będzie również dodatkową promocją naszych rocznicowych obchodów.

15 grudnia 2019 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez starostę tucholskiego i burmistrza Tucholi „Jarmark Bożonarodzeniowy”. Poza wystrojem świątecznym (m.in. choinka w barwach narodowych itp.), przewidywany jest konkurs dla szkół na małe choinki lub stroiki w barwach narodowych. W przygotowanie konkursu włączą się dyrektorzy szkół gminnych.

18 grudnia 2019 roku odbędzie się przygotowana przez Borowiackie Towarzystwo Kultury lekcja historii regionalnej na temat roli kobiet w okresie powrotu Tucholi do Polski. Tytuł lekcji to „Niepodległość jest kobietą”.

2020 rok

10 stycznia 2020 roku w Tucholskim Ośrodku Kultury zaplanowano wernisaż wystawy zdjęć i pocztówek z okresu powrotu Tucholi do Polski - ze zbiorów Zenona Wędzickiego. Część zdjęć będzie prezentowana z rzutnika.

23 stycznia 2020 roku w Tucholskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert rockowy, w którym wystąpią artyści związani z Tucholą. Jednym z organizatorów jest radny Wojciech Kociński.

28 stycznia 2020 roku Tucholski Ośrodek Kultury zorganizuje koncert zatytułowany „Kolęda Wyzwolenia”, podczas którego wystąpią chóry: Camerata, Imo Pectore oraz zaproszeni goście.

29 stycznia 2020 roku odbędą się główne uroczystości rocznicowe, które rozpoczną się uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Bartłomieja, podczas której zostanie poświęcony nowy sztandar gminy Tuchola. Uroczyste wprowadzenie sztandaru do Urzędu Miejskiego nastąpi na pierwszej sesji po głównych uroczystościach rocznicowych.

Po mszy św. nastąpi przemarsz do pomnika przy ul. Chopina. Uczestnicy otrzymają m.in. flagi narodowe i flagi Tucholi. W przemarszu weźmie udział grupa rekonstrukcyjna w mundurach z okresu powrotu Tucholi do Polski. Z okazji rocznicy uczestnicy przemarszu otrzymają też jednodniówkę wydaną z tej okazji przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Po uroczystościach na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się „Piknik Rodzinny”. Współorganizatorem będzie Tucholski Ośrodek Kultury i powiat tucholski. W pikniku weźmie udział grupa rekonstrukcyjna.

15 lutego 2020 roku, pod patronatem Burmistrza Tucholi, w restauracji „Panorama Tucholi” odbędzie się „Bal Samorządowy”. Szczegóły związane z balem zostaną przedstawione w późniejszym terminie.

1 czerwca 2020 roku Tucholski Ośrodek Kultury, przy współpracy dyrektorów szkół gminnych, zorganizuje „Festyn dla dzieci i młodzieży” na tucholskim rynku.

W lipcu 2020 roku (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie) na Placu Wolności zostanie otwarta wystawa zdjęć z okresu międzywojennego. Przewidywane są duże formaty zdjęć plus jedna plansza informacyjna. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów pana Zenona Wędzickiego, a organizatorem wystawy będzie Tucholski Ośrodek Kultury.

W lipcu 2020 roku (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie) odbędą się organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi uroczystości związane z 25. rocznicą reaktywacji Bractwa. Udział w tych uroczystościach braci kurkowych z całej Polski będzie okazją do promocji rocznicy powrotu Tucholi do Polski.

W lipcu 2020 roku (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie), podczas 61. Dni Borów Tucholskich, odbędzie się kolejny „Pochód Borowiaków” ze szczególnym podkreśleniem rocznicy. Organizatorem pochodu będzie powiat tucholski.

30 sierpnia 2020 roku w Tucholi odbędą się Dożynki Wojewódzkie. Tak duża, znana i medialna impreza, na której pojawią się mieszkańcy wielu gmin województwa kujawsko-pomorskiego, będzie kolejną okazją do promowania naszej rocznicy.

11 listopada 2020 roku odbędą uroczystości z okazji 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorami uroczystości będą starosta tucholski i burmistrz Tucholi.

11 listopada 2020 roku Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizuje trzeci „Bieg Rocznicowy” na dystansie 1920 metrów.

11 listopada 2020 roku podczas koncertu w Tucholskim Ośrodku Kultury odbędzie się podsumowanie obchodów 100-lecia powrotu Tucholi do Polski, podczas którego burmistrz Tucholi wręczy podziękowania za przygotowanie uroczystości i imprez rocznicowych. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje wydanie wszystkich odcinków kalendarium „Okno do wolności”, ilustrowanych zdjęciami pochodzącymi z wystawy „Tytani Wolności”. W wydawnictwie znajdzie się również informacja o wydarzeniach związanych z rocznicą.


Będzie nowa tablica na budynku byłego więzienia w Tucholi

24 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie członków „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”. Rozmowy poświęcone były przygotowaniu programu obchodów 100-lecia.

Wiadomo już, że na budynku byłego więzienia przy ul. Dworcowej 4 w Tucholi zostanie zamontowana nowa tablica. Jej proponowana treść, po konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej, brzmi:

„W TYM BUDYNKU

W LATACH 1939 – 1945

MIEŚCIŁO SIĘ HITLEROWSKIE WIĘZIENIE

MIEJSCE KAŹNI POLAKÓW

PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

ARESZT POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

W KTÓRYM WIĘZIONO I PRZEŚLADOWANO OSOBY

SPRZECIWIAJĄCE SIĘ KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU

W HOLDZIE OFIAROM TOTALITARYZMÓW

W SETNĄ ROCZNICĘ POWROTU MIASTA DO POLSKI

MIESZKAŃCY TUCHOLI

29 STYCZNIA 2020”

Uroczystość odsłonięcia tablicy jest planowana na 25 października br. w 80. rocznicę zbrodni w Rudzkim Moście. W tym samym dniu Borowiackie Towarzystwo Kultury wspólnie z parafią pw. Opatrzności Bożej zorganizuje drogę krzyżową przy pomniku w Rudzkim Moście.

Dodajmy, że szczegółowy program obchodów 100-lecia powrotu Tucholi do Polski będzie opublikowany w drugiej połowie września br.


 

Jest znaczek symbolizujący powrót Tucholi do Polski

We wtorek (9.04) w Urzędzie Miejskim w Tucholi odbyło się kolejne posiedzenie członków „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”.

Podczas spotkania zaprezentowano projekt znaczka jako „kotylionu rocznicowego”, który będzie rozdawany uczestnikom uroczystości związanych z rocznicą. Autorem grafiki jest Sławomir Świetlik.

Członkowie komitetu omawiali również propozycje wydarzeń, które miałyby uświetnić obchody 100-lecia powrotu Tucholi do Polski. Oficjalne uroczystości odbędą się 29 stycznia 2020 r., ale zarówno przed, jak i po tych obchodach planowany jest szereg innych imprez, które uatrakcyjnią okrągłą, setną rocznicę.

Harmonogram wydarzeń będzie przygotowany we wrześniu br.


 

Tuchola przygotowuje się do świętowania 100-lecia powrotu do Ojczyzny

W czwartek (7.02) odbyło się spotkanie członków „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”. Omówiono kilka propozycji uświetnienia tych obchodów. Wiadomo, że główne uroczystości odbędą się 29 stycznia 2020 roku. Na ten dzień planowane jest m.in. poświęcenie nowego sztandaru gminy Tuchola, przemarsz ulicami miasta, manifestacja patriotyczna i piknik rodzinny.

To jednak nie koniec. Świętowanie 100-lecia powrotu Tucholi do Polski odbywać się będzie także w ciągu roku. W czerwcu zostanie zorganizowany festyn dla dzieci i młodzieży. Z kolei na rynku pojawi się nowy element małej architektury. Będzie to ławeczka z postacią senatora Leona Janty-Połczyńskiego.

Szczegółowy harmonogram uroczystości i imprez zaplanowanych na 2020 r. zostanie opublikowany we wrześniu br.


Uroczysta akademia i otwarcie wystawy o senatorze z Borów Tucholskich

W minionym tygodniu odbyły się dwie uroczystości poświęcone Leonowi Jancie-Połczyńskiemu. 31 stycznia br. w auli Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych zorganizowano akademię pt. „Leon Janta-Połczyński i jego zasługi w przyłączeniu Tucholi i regionu do Polski w 1920 r.”. Więcej na ten temat można poczytać TUTAJ

Z kolei 1 lutego br. w Tucholskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. „Leon Janta-Połczyński – Senator i Minister z Borów Tucholskich”. Wystawa została przygotowana przez Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Można ją oglądać do 8 lutego br.

Inicjatorem wystawy był senator Andrzej Kobiak, który chciał w ten sposób upamiętnić wyjątkowego polityka – senatora z Borów Tucholskich. Do współpracy zaprosił przedstawicieli świata nauki – profesora Włodzimierza Jastrzębskiego, doktora Jerzego Szwankowskiego oraz doktora Pawła Redlarskiego. Wspólnie opracowano koncepcję i zrealizowano wystawę.

Gospodarzem wystawy był Ireneusz Wesołowski, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.

Galerię zdjęć z wernisażu można obejrzeć TUTAJ

fot. Tucholski Ośrodek Kultury

Przygotowano na podstawie informacji: ZSLiA i TOK


 

1 lutego br. (piątek) o godz. 14:30 w dużym klubie Tucholskiego Ośrodka Kultury odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Leon Janta-Połczyński – Senator i Minister z Borów Tucholskich”, przygotowanej przez Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Wystawa potrwa do 8 lutego br.

Kilka słów o wystawie od dyrektora ZSLiA Ireneusza Wesołowskiego:

„Minął 2018 rok – rok, w którym hucznie obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Niestety mało osób wie, że nie wszystkie miasta z naszego regionu zostały automatycznie przekazane polskiej administracji. Tuchola stała się polskim miastem dopiero w 1920 roku. Jednym z głównych polityków, który czynnie uczestniczył w rozmowach dotyczących granicy polsko-niemieckiej był patron Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi – Leon Janta-Połczyński, minister rolnictwa  w rządzie J. Piłsudskiego, senator II RP działacz polityczny, przedsiębiorca. W upamiętnienie tej postaci czynnie włączył się senator Andrzej Kobiak, który wspomógł działalność szkoły poprzez ufundowanie wystawy upamiętniającej działalność naszego patrona. W przygotowaniu materiałów historycznych pomagali: prof. Włodzimierz Jastrzębski, dr Jerzy Szwankowski, dr Paweł Redlarski. Wystawa miała swoją pierwszą odsłonę w Senacie RP w maju 2017 r., w 150. rocznicę urodzin Leona Janty-Połczyńskiego. Obecnie chcemy ją udostępnić społeczeństwu Tucholi i Powiatu Tucholskiego w ramach przygotowań do 100. rocznicy przyłączenia Tucholi do Polski, którą będziemy obchodzić 29 stycznia 2020 roku”.


 

W 2020 roku Tuchola będzie świętowała 100. rocznicę powrotu do Polski

Trwają przygotowania do uczczenia 100-lecia powrotu Tucholi do Ojczyzny. Tę rocznicę będziemy obchodzić 29 stycznia 2020 roku.

W związku z tym we wtorek (11.12) w Urzędzie Miejskim w Tucholi odbyło się kolejne spotkanie członków Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski.

Podczas posiedzenia Paweł Cieślewicz, przewodniczący Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, zaproponował, aby obchody tak ważnej dla Tucholi rocznicy podzielić na trzy wydarzenia. Pierwszym z nich byłyby, jak co roku, oficjalne uroczystości organizowane 29 stycznia. Następnie, na przełomie maja i czerwca 2020 r., miałaby być zorganizowana impreza dla dzieci i młodzieży. Natomiast ostatnim wydarzeniem byłby Historyczny Pochód Borowiaków ściśle nawiązujący do 100-lecia powrotu Tucholi do Polski.

Z kolei z okazji 99. rocznicy, która przypada w przyszłym roku, zaplanowano zakup flag Tucholi i wręczenie ich mieszkańcom, tak aby mogli je nieść w trakcie pochodu z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła pod pomnik - Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście przy ul. Chopina w Tucholi, gdzie odbędzie się dalsza, oficjalna część uroczystości.


 

Śpiew dla Ojczyzny

Zapraszamy na wydarzenie pt. „Śpiew dla Ojczyzny”, które odbędzie się w dniach 9 – 10 listopada br. w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury.

9 listopada /piątek/ godz. 18:00:

– Program artystyczny pt. „Mojej Ojczyźnie” w wyk. uczniów SP nr 2 w Tucholi

– Koncert fortepianowy – utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Agaty Nowakowskiej-Gumieli

10 listopada /sobota/ godz. 16:00:

– Występ laureatów Konkursu Poezji i Prozy Patriotycznej oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej

- Koncert Chóru „Camerata” pt. „Śpiew dla Ojczyzny” i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych


W Tucholi 10 listopada pobiegniemy w Biegu do Wolności

O tym, że jest to wyjątkowy rok nie trzeba nikogo przekonywać. Powiewające na większości budynków narodowe flagi przypominają nam, że 100 lat temu Polska odzyskała NIEPODLEGŁOŚĆ. Przypominają nam o tym również niezliczone imprezy, uroczystości i to zarówno na skalę ogólnopolską, jak i lokalną.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tucholi pragnie wpisać się w obchody zarówno 100–lecia Niepodległości Polski, jak i 100–lecia powrotu Tucholi do Polski. Tę rocznicę obchodzić będziemy w 2020 roku. Dlatego przygotowaliśmy dla mieszkańców Tucholi oraz powiatu tucholskiego tryptyk biegowy: BIEG DO WOLNOŚCI.

Na tryptyk składać się będą trzy biegi rozgrywane w latach 2018 – 2020 na dystansie 1918 m, 1919 m i 1920 m. Dystans nawiązuje oczywiście do lat, w których Polska odzyskiwała niepodległość, a Tuchola wróciła do Ojczyzny.

Wszystkie biegi rozgrywane będą na bieżni stadionu OSiR w Tucholi. Długość dystansu i limit 15 minut dla biegaczy sprawia, że każdy będzie mógł zmierzyć się z niespełna czterema okrążeniami bieżni. Dlatego wierzymy w masowy udział mieszkańców Tucholi i całego powiatu.

A jeśli ktoś nie będzie czuł się na siłach, aby pobiec, to będzie również możliwość przejścia tych niespełna dwóch kilometrów o kijkach. Dla Nordic Walking limit wynosi 25 minut, więc tak naprawdę każdy może zmierzyć się z niepodległościowym dystansem.

Wszyscy uczestnicy otrzymają okolicznościową koszulkę techniczną, w której zobowiązani będą pokonywać dystans, co jeszcze bardziej zjednoczyć nas powinno wokół idei wolności i niepodległości.

W BIEGU DO WOLNOŚCI mogą wziąć udział wszyscy, którzy ukończyli 10. rok życia, dlatego apelujemy do rodziców, szkół i wszelkich placówek oświatowych o aktywny udział i zaangażowanie w to patriotyczno–sportowe święto.

Co warte podkreślenia – nie będzie prowadzona żadna klasyfikacja. Pierwszy z biegów już 10 listopada o godz. 11:11. Liczymy na masowy udział mieszkańców i piękne świętowanie naszej NIEPODLEGŁOŚCI. Czekamy 10 listopada na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi.

Karty startowe, które musi wypełnić każdy z uczestników, do pobrania:

NIEPEŁNOLETNI

DOROŚLI

Informacja: Dariusz Siciński, OSiR w Tucholi


 

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców Tucholi i okolic

Parafia pw. św. Jakuba w Tucholi, Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi oraz Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi zapraszają 28 października br. (niedziela) o godz. 12:00 na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej mieszkańców Tucholi i okolic poległych, zmarłych i zaginionych podczas I wojny światowej 1914 – 1918.

Program:

12:00 - msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła;

- po mszy odsłonięcie i poświęcenie tablicy na placu Wolności (vis-a-vis plebanii parafii pw. św. Jakuba Apostoła).

Pamięć

I wojna światowa, zwana wielką, toczyła się na trzech frontach: wschodnim, zachodnim i południowym. Bezpośrednia przyczyna wybuchu wojny miała miejsce 28 czerwca 1914 roku, kiedy to w Sarajewie, stolicy Bośni, został zamordowany wraz z małżonką następca tronu Austro-Wegier, arcyksiążę Franciszek-Ferdynand.

Ludność Tucholi, leżącej na ternie zaboru pruskiego podczas trwania działań wojennych poniosła wielkie straty osobowe. Wcieleni do wojska pruskiego mężczyźni różnych narodowości i wyznań ginęli na wszystkich frontach. Ich mogiły rozsiane po całej Europie – od wschodu do zachodu, z północy po samo południe od 100 lat wołają o pamięć.
Dlatego Borowiackie Towarzystwo Kultury i Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi tablicą upamiętnią poległych, zaginionych i zmarłych mieszkańców Tucholi i okolic podczas I wojny światowej.


IV spotkanie członków komitetu

Prezentacja baneru okolicznościowego z okazji setnej rocznicy powrotu Tucholi do Ojczyzny, premiera filmu „PS Rawycz”, imprezy uświetniające 100-lecie niepodległości Polski oraz upamiętnienie mieszkańców Tucholi i okolic, którzy polegli w czasie I wojny światowej – to główne punkty IV posiedzenia członków „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”. Spotkanie odbyło się 18 września br. w Urzędzie Miejskim w Tucholi.

W jego trakcie zaprezentowano baner okolicznościowy oraz rozmawiano o organizacji wydarzeń poświęconych zarówno setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i przygotowań do obchodów 100-lecia powrotu Tucholi do Ojczyzny.

Najbliższym z wydarzeń będzie premiera filmu o ks. ppłk. Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”, która odbędzie się 27 września br. (czwartek) w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Marcina Gębki, odtwórcy głównej roli. Uczestnicy premiery mogą również obejrzeć wystawę poświęconą ks. Wryczy, która jest eksponowana w TOK. Więcej na ten temat TUTAJ

Kolejną inicjatywą w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski i powrotu Tucholi do Ojczyzny będzie uroczyste odsłonięcie na rynku tablicy upamiętniającej mieszkańców Tucholi i okolic, którzy polegli podczas I wojny światowej. Na ten temat mówiła podczas spotkania Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Uroczystość odbędzie się w weekend między 26 a 28 października br. O konkretnym terminie poinformujemy jak tylko zostanie ustalony.

Podczas spotkania dyrektor Tucholskiego Ośrodka Kultury Piotr Mówiński poinformował również o przygotowywanych imprezach, jakie odbędą się w dniach 9 – 10 listopada br. Będzie to okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi (9.11) oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem „Camerata” (10.11).

10 listopada o godz. 11:11 na stadionie OSiR w Tucholi odbędzie się również pierwszy z trzech „Biegów do wolności”. Dystans wynosi 1918 metrów i ściśle nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dwa kolejne biegi odbędą się w roku 2019 (dystans: 1919 m) i 2020 (dystans: 1920 m). O inicjatywie można przeczytać TUTAJ

 

 


 

Ogólnopolska premiera filmu o ks. ppłk Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”

27 września br. (czwartek) o godz. 18:00 w sali widowiskowej TOK odbędzie się ogólnopolska premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o ks. ppłk Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również koncert muzyki filmowej w wykonaniu aktora Marcina Gębki, odtwórcy roli tytułowej.

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona, zaproszenia do odbioru w sekretariacie TOK).

Przed premierą możliwość obejrzenia wystawy pt. „Ks. ppłk Wrycza – życiorys patrioty i duszpasterza”.


 

Wieczorny spacer po mieście pod hasłem „Niepodległa dla Wszystkich”

14 września br. ulicami Tucholi przeszła bardzo liczna grupa mieszkańców w poszukiwaniu śladów „Tucholskich Dróg do Niepodległości”. Organizatorem spaceru po raz czwarty podczas Europejskich Dni Dziedzictwa było Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ


 

Narodowe Czytanie - Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

Drodzy Czytelnicy!

Zbliża się termin kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował do czytania dwie lektury: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego i teksty Antologii Niepodległości. Tegoroczna akcja, oprócz jej głównego celu, którym jest promocja polskiej kultury i czytelnictwa, ma być też formą uczczenia jubileuszu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego po raz kolejny włączyła się w tę akcję i zaprasza do wspólnego czytania i słuchania fragmentów Przedwiośnia oraz Antologii Niepodległości 8 września 2018 r. (sobota) o godz. 9:00.

Zgłoszenia chętnych do czytania przyjmowane są do 28 sierpnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego.


Zaglądamy na plan filmu „PS Rawycz”. Ekipa filmowa pojawiła się we Wdzydzach Kiszewskich

W minioną niedzielę (10.06) na terenie skansenu we Wdzydzach Kiszewskich kręcono kolejne sceny do fabularyzowanego dokumentu o księdzu ppłk. Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”.

Przypomnijmy, premiera filmu ma odbyć się we wrześniu w Tucholskim Ośrodku Kultury w ramach Filmowej Akademii Niepodległości.

Reżyserem dokumentu jest Wiesław Kwapisz, a odtwórcą głównej roli Marcin Gębka.


„Stąd nasz ród” – wycieczka gimnazjalistów z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej

25 maja br. młodzież z klasy III a Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi wraz z wychowawczynią Moniką Słomińską wybrała się na wycieczkę w ramach realizowanego z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi projektu „Sztafetą przez pokolenia”.

Zwiedzili rokokowy kościółek w Dąbrówce oraz pomnik poległych w bitwie pod Woziwodą w Małej Komorzy. Kolejnym punktem był Raciąż – tzw. malowana wieś, gdzie zobaczyli kościół parafialny, cmentarz tarasowy, grobowiec – miejsce spoczynku Leona i Marii Janta – Połczyńskich, w Wiejskim Domu Kultury wystawę archeologiczną - efekt badań wykopaliskowych prowadzonych przez Uniwersytet Łódzki w miejscu, gdzie znajdował się gród kasztelański – pierwsza siedziba władz administracyjnych na naszym terenie.

W Wysokiej Polnej młodzież zwiedziła zespół pałacowy - dawną siedzibę Leona Janty – Połczyńskiego, senatora i ministra rolnictwa II RP i jego żony Marii z Komierowskich Janta - Połczyńskiej, matki chrzestnej „Daru Pomorza”. Mieści się tam obecnie Dom Pomocy Społecznej.

Ostatnim punktem wycieczki było Silno, a w nim zabytkowa kaszubsko–kosznajderska chata podcieniowa.

Wycieczkę poprowadziła Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

Realizacja całego projektu wsparta jest grantem Banku Zachodniego WBK oraz dotacją z gminy Tuchola w ramach konkursu na zadanie publiczne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Maria Ollick
prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi


 

Trwają prace nad filmem „PS Rawycz”. Kolejne sceny kręcono na tucholskim rynku

W Tucholi pojawiła się ekipa filmowa, która przygotowuje fabularyzowany dokument o księdzu ppłk. Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”. Efekt jej pracy będzie można zobaczyć już we wrześniu w Tucholskim Ośrodku Kultury. Wówczas w ramach Filmowej Akademii Niepodległości odbędzie się premiera filmu.

Reżyserem dokumentu jest Wiesław Kwapisz, a odtwórcą głównej roli Marcin Gębka.

Dodajmy, że gmina Tuchola dofinansowała realizację tego projektu w kwocie 15 tys. zł.

Zachęcamy również do obejrzenia relacji video z wizyty ekipy filmowej w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. Józefa Wryczy w Tucholi.

fot. Konrad Mówiński


 

Deklaracja na stulecie niepodległości. Można ją podpisać w tucholskiej bibliotece

W poniedziałek (14.05) samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zainaugurował regionalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości rozpoczęła się również akcja zbierania podpisów pod „Deklaracją Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

- Aby umożliwić również naszym mieszkańcom podpisanie deklaracji, dokument ten przekazaliśmy do naszej biblioteki. Osoby zainteresowane złożeniem swojego podpisu mogą zgłosić się do wypożyczalni dla dorosłych – mówi burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

Jak informuje marszałek województwa Piotr Całbecki, dokument ten w celu zachowania dla przyszłych pokoleń zostanie włączony w szklaną instalację umieszczoną w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Poniżej zamieszczamy treść deklaracji.

Deklaracja Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

My, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej za odzyskaną przez Polskę po czasach zaborów niepodległość, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej wolności i zobowiązanie do dalszej służby Ojczyźnie.
Okazać pragniemy wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą życia, sercem, pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczpospolitą dla pokoleń nam współczesnych.

Trwaj „O roku ów!”, który nadszedłeś w 1918, jako ten upragniony i wymarzony!

Od 100 lat stoimy na jego straży, pomni na miłość i ofiarę, których nie szczędzili Polsce nasi Ojcowie.

Dziś, umocnieni patronatem św. Jana Pawła II, deklarujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny jako najwyższej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich, pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności.

Boże chroń Polskę!


 

Promocja książki „Zapiski wojenne”

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż oraz Szkoła Podstawowa w Raciążu zapraszają na promocję książki „Zapiski wojenne” raciążanina Józefa Kręckiego.

Promocja odbędzie się 22 maja br. o godz. 18.30 w Wiejskim Domu Kultury w Raciążu. Patronat honorowy Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Książka wydana w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Publikacja została sfinansowana z budżetu gminy Tuchola oraz Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż.


II Rodzinny Rajd Rowerowy „Uroki wolnej Ojczyzny”

Sołectwo, KGW, OSP oraz Szkoła Podstawowa w Kiełpinie zapraszają na II Rodzinny Rajd Rowerowy „Uroki wolnej Ojczyzny”, który odbędzie się 12 maja (sobota) o godz. 14.00.

Trasa:

- wyjazd z parkingu przy Domu Strażaka

- przejazd malowniczymi ścieżkami Borów Tucholskich

- powrót do Kiełpina ok. godz. 16.30

Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Regulamin, karty zgłoszeniowe oraz wszystkie informacje dostępne w świetlicy wiejskiej w Kiełpinie.

Dodatkowe atrakcje:

Po zakończonym rajdzie poczęstunek (bigos, kiełbaska, bułka).

Podczas biesiady: rodzinny quiz patriotyczny, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego: „Uroki wolnej Ojczyzny”, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, posadzenie Dębu Niepodległości, pamiątkowe upominki i wręczenie nagród m.in. nagrody głównej ROWERU!

Mile widziane barwy patriotyczne :)

ZAPISY:

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zapisy w świetlicy wiejskiej u p. Katarzyny Kiedrowicz tel. 513 077 785 - do 9 maja br.

Zapraszamy!


Konkurs plastyczny „Uroki Wolnej Ojczyzny”

Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w gminie Tuchola do udziału w konkursie plastycznym. Konkurs zorganizowany jest z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas V, VI i VII (uczeń może wykonać jeden plakat).

Przedmiotem konkursu jest plakat nawiązujący w swej treści do rocznicy odzyskania niepodległości. Technika dowolna. Format A-3 lub A-4. Termin składania prac mija 27 kwietnia br.

Prace powinny być dostarczone do sekretariatu Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (można przesłać drogą pocztową na adres szkoły). Na odwrocie każdej pracy powinna być zawarta informacja: imię i nazwisko ucznia, nazwa szkoły i klasa.

Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o wynikach do 10 maja br. Wręczenie nagród nastąpi 12 maja br.

W załączniku zamieszczony jest regulamin konkursu.


 

Poniżej zamieszczamy list otwarty burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego dotyczący organizacji uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości oraz setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski.

Szanowni Państwo

            29 stycznia 2020 roku przypada 100 rocznica powrotu Tucholi do Polski. Chcąc podkreślić doniosłość tego wydarzenia Rada Miejska w Tucholi powołała "Komitet Organizacyjny dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski", którego celem jest wypracowanie propozycji przedsięwzięć dla obchodów jubileuszu. Jednocześnie należy pamiętać o uświetnieniu przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Mając powyższe na uwadze zwracamy się z prośbą o informacje dotyczące organizowanych przez Państwo uroczystościach i imprezach związanych ze Świętem Niepodległości i rocznicą powrotu Tucholi do Polski. Ze swej strony deklarujemy zamieszczenie wskazanych przez Państwo uroczystości na stronie internetowej gminy Tuchola, wypożyczenie okolicznościowego baneru z napisem „100-LECIE POWROTU DO POLSKI TUCHOLA 1920-2020” (baner można obejrzeć na stronie tuchola.pl) oraz wolę współpracy.

Równocześnie informujemy, że na stronie internetowej www.tuchola.pl w zakładce oznaczonej banerem znajdziecie Państwo bieżące informacje z działalności Komitetu. Zakres informacji umieszczony na stronie zostanie, również poszerzony o kalendarz imprez
i uroczystości związanych z tucholskim świętem.

Liczymy na współpracę z Państwem i jesteśmy przekonani, że przyczyni się
do szerokiej promocji zaplanowanych wydarzeń rocznicowych związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę przypadającej w roku bieżącym, jak również 100-leciem powrotu Tucholi do Polski przypadającej w roku 2020.

 

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski

Burmistrz Tucholi

Tadeusz Kowalski


II posiedzenie Komitetu Organizacyjnego

27 lutego 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Tucholi odbyło się II posiedzenie „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”. Członkowie komitetu przedstawili wiele różnych pomysłów na uczczenie tej ważnej dla Tucholi rocznicy.

Jednym z nich, który będzie realizowany, jest stworzenie kalendarium pt. „Okno do wolności 1918 – 1920”. O faktach historycznych dotyczących tego okresu będzie pisał dr Paweł Redlarski, pracownik tucholskiej biblioteki. Cykl artykułów pojawi się w lokalnej prasie i na stronie Urzędu Miejskiego w Tucholi www.tuchola.pl

Z kolei dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rondu w Tucholi zostanie nadana nazwa „100-lecia Niepodległości”. Nad stosowną uchwałą radni Rady Miejskiej w Tucholi będą głosować podczas najbliższej sesji - 28 lutego br.

Podczas spotkania wywiązała się również dyskusja dotycząca świąt, z okazji których mieszkańcom zaproponowane zostanie wywieszenie flagi (państwowej, gminnej). Ostatecznie przyjęto 8 dat:

- 29 stycznia – rocznica powrotu Tucholi do Polski

- 1 maja – Święto Państwowe (Święto Pracy)

- 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

- 3 maja – Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- 20 lipca – Święto patronki Tucholi św. Małgorzaty

- 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

- 1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej

- 11 listopada – rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


I posiedzenie Komitetu Organizacyjnego

31 stycznia 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Tucholi odbyło się I posiedzenie „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”.

Komitet został powołany uchwałą Nr XLV/326/18 Rady Miejskiej w Tucholi z dnia 19 stycznia 2018 r.

Celem nadrzędnym komitetu jest przygotowanie propozycji przedsięwzięć związanych z 100. rocznicą powrotu Tucholi do Polski przypadającą w dniu 29 stycznia 2020 roku.

W pracach Komitetu w zależności od potrzeb będą  uczestniczyć inne osoby nie będące jej członkami, zaproszone przez przewodniczącego Komitetu, celem konsultacji i wydawania opinii.

W trakcie posiedzenia przedstawiono ramowe propozycje obchodów tego święta oraz uroczystości towarzyszących.