Teatr uliczny– zapraszamy na spektakle na tucholski rynek

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Podobnie jak rok temu, Tucholski Ośrodek Kultury bierze udział w projekcie „Teatr w Małym Mieście”. W jego ramach 18 czerwca br. (piątek) na tucholskim rynku odbędą się dwa spektakle uliczne.

Pierwszy z nich odbędzie się o godz. 18:00. „Podróże dookoła świata” Teatru Łata to interaktywny program teatralny dla dzieci, podczas którego widzowie wraz z aktorami odwiedzają najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiedzie ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci poznają specyfikę danego rejonu uczestnicząc w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce. Jest to dynamiczny spektakl, pełen balonowych niespodzianek, okraszony deszczem wystrzałowych konfetti, w który chętnie włączają się również dorośli.

Scena ze spektaklu Podróże dookoła świata, fot. Maciej Zakrzewski.

Scena ze spektaklu Podróże dookoła świata, fot. Maciej Zakrzewski

Na drugie widowisko zapraszamy o godz. 21:30. „Fin amor”, czyli „miłość dworna” – to wzorzec miłości, jaki został stworzony przez literaturę XII wieku, później, w dobie romantyzmu został utrwalony, a dziś, jak nam się wydaje, może nie w pełni uświadomiony, żyje w każdym z nas. Nawiązując do tego wzorca, a także czerpiąc inspiracje z dziejów Tristana i Izoldy, stworzyliśmy pełną baśniowego klimatu opowieść o miłości. Jej fabuła wiedzie nas od irracjonalnego, pierwszego impulsu zakochania, przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami, aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń. Chociaż jednak akcja jest bezpośrednio zanurzona w średniowieczu, to dzięki alegorii i symbolice ukrytej w spektaklu sprawiliśmy, że historia naszej pary bohaterów stała się opowieścią o miłości w ogóle, poza granicami czasu i zmieniających się epok. Bo któż będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? Czyż miłość nie zaskakuje nas znienacka? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? I czym w ogóle jest miłość: ubóstwieniem kochanej osoby, pożądaniem, ofiarą z samego siebie, a może wzrostem duchowym pozwalającym stać się godnym tego wielkiego uczucia? Ukazując bohaterów na osi odwiecznej opozycji: eros – agape stawiamy fundamentalne pytanie, czy prawdziwa miłość to DĄŻENIE czy SPEŁNIENIE?

Liczymy, że nasz spektakl nie tylko pobudzi widzów do stawiania pytań, ale i do szukania odpowiedzi, zaś tym mniej dociekliwym pozostawi przynajmniej odrobinę wzruszeń.

Scena ze spektaklu Fin Amor, fot. Artur Anuszewski

Scena ze spektaklu Fin amor, fot. marart.pl

Spektakle prezentowane są w ramach projektu Teatr w Małym Mieście, który jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i ze środków Fundacji PZU.