Wystawa „Babskie żywioły”

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

17 czerwca w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy „Babskie żywioły”. Uroczystego otwarcia dokonały Wioletta Chabowska z Muzeum Borów Tucholskich i Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.


Ekspozycję przygotowały Elżbieta Pieczka, Brygida Wolańska, Wioletta Chabowska i Maria Ollick. Publiczność na imprezie dopisała nadspodziewanie, tak że sala wystawowa z wielkim trudem pomieściła gości. Oprawę muzyczną zapewniła kapela „Szętopórki”.


„Babskie żywioły” to wystawa, na której prezentowane są prace artystek i twórczyń ludowych związanych z Borowiackim Towarzystwem Kultury w Tucholi. Różnorodność prezentowanych prac - malarstwo, ceramika, różne techniki graficzne, rękodzieło artystyczne (koronka, tworzenie włókniny z połączenia jedwabiu i wełny, malowanie włóknem), sztuka ludowa (malarstwo na szkle, plecionka) oraz hafty kaszubskie jako sztuka użytkowa - nadały wystawie interesujący charakter i ukazały indywidualizm wystawczyń.


Ekspozycja nawiązuje do tradycji. Wystawy sztuki kobiet pojawiły się wraz z profesjonalizacją artystycznej działalności kobiet w drugiej połowie XIX wieku i takie organizuje się do dziś.


Główna zasada ich organizacji jest stała – pokazywane są tylko prace stworzone przez kobiety. Zmianie zaś ulegają powody organizacji takich ekspozycji, sposoby podkreślania (lub nie) odmienności twórczości kobiet i odbiór, z jakim się takie działania spotykają.


Autorkami prezentowanych prac są: Małgorzata Obuchowska, Helena Kaczanowska, Brygida Wolańska, Elżbieta Pieczka, Anna Narloch, Justyna Wojciechowska, Maria Ollick, Anna Przytarska i Hanna Behrendt oraz członkinie Zespołu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw: Marianna Weilandt, Halina Sala, Maria Sala, Krystyna Jeneralska, Barbara Karnecka, Halina Deja, Helena Pawłowska, Bogumiła Błażejewska, Danuta Landmesser, Irena Kruse, Ewa Siekierska, Krystyna Mięsikowska i Elżbieta Dylewska.


Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy, która czynna będzie przez całe wakacje do 2 września br. w godzinach pracy Muzeum Borów Tucholskich.

Informacja: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi