Od Hymnu Narodowego po Remusową Karę. Borowiacy z wizytą w Kościerzynie
W słoneczną sobotę, 23 września br., członkowie tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego uczestniczyli w jednodniowej wycieczce krajoznawczej.
Wybrano się na Kaszuby, do muzeów w Będominie i Kościerzynie.
Zwiedzono Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest domem rodzinnym Józefa Wybickiego. To XVII-wieczny barokowy dworek szlachecki. Tam urodził się twórca słów hymnu narodowego. Zgromadzona bogata ekspozycja pozwoliła na zaznajomienie się z życiem i działalnością publiczną Wybickiego, jak też z dziejami samego hymnu.
Kolejnym miejscem była Kościerzyna, gdzie na szlaku znalazły się muzea, kościół pw. św. Trójcy i centrum miasta. W Muzeum Kolejnictwa ogromnym zainteresowaniem cieszyła się cała ekspozycja, jedna z najbogatszych tego typu w Europie, a przejażdżka drezyną była niezapomnianym przeżyciem.
Ciekawie było w Muzeum Akordeonów, w pierwszej tego typu placówce poświęconej popularnemu instrumentowi na Kaszubach. Ogromna kolekcja - od najbardziej prymitywnych do rozbudowanych konstrukcyjnie i zdobniczo instrumentów oraz ich prezentacja zrobiła wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki.
Kolejne ekspozycje muzealne – historia miasta, zasłużone dla miasta postaci oraz dziedzictwo kulturowe z prezentacją życia codziennego mieszkańców miasta i sztuką ludową zrobiło na zrzeszeńcach wielkie wrażenie. Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym mieszczą się wszystkie te zbiory to budynek, w którym dawniej przy Rynku mieścił się ratusz miejski. Budynek na pozór niewielki, ale wykorzystane do ekspozycji wszystkie kondygnacje, łącznie z poddaszem i piwnicami stworzyły w efekcie dużą, funkcjonalną przestrzeń. Interaktywne zwiedzanie muzeum było prawdziwą przyjemnością.
Pogoda i humory dopisywały uczestnikom wycieczki, a odpoczynek w słońcu na historycznym kościerskim rynku w towarzystwie odlanego w brązie pomnika legendarnego Remusa - budziciela tożsamości Kaszubów z jego karą - zakończył udany edukacyjny wyjazd na Kaszuby.
Tekst: Iwona Lewandowska