Toruń. II Kongres Regionalistów

Dodane przez Agnieszka Schreiber -
Mari Ollick zabrała głos podczas kongresu

18 października br. w Mediatece w Młynach – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbyła się pierwsza część II Kongresu Regionalistów.

W obradach uczestniczyli pasjonaci - regionaliści z województwa kujawsko–pomorskiego, którzy podczas panelu dyskutowali o potrzebach i prawach nurtujących regionalistów, o funduszach na publikacje regionalne, o roli samorządów, ale głównie o konieczności rozwoju systemu edukacji regionalnej i to nie tylko w szkole.

Podczas obrad kongresowych nastąpiło wręczenie nagród laureatom Konkursu na Najlepszą Książkę Roku 2022 o Tematyce Regionalnej.

Grand Prix otrzymała prof. UMK Krystyna Sulkowska-Tuszyńska za książkę „Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana”.

Z kolei książka autorstwa Krystyny Lewickiej-Ritter „W Kujawsko-Pomorskiem - z Oskarem Kolbergiem pod rękę” otrzymała tytuł Najlepszej Książki Roku 2022 o Tematyce Regionalnej w kategorii KULTURA i uzyskała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jeden z rozdziałów poświęcony jest Borom Tucholskim („Pośród borowiackiego dziedzictwa – Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi”, „Opowieści Marii Ollick – borowiackiego Kolberga w spódnicy”, „Zygmunt Kędzierski – borowiacki artysta… frasobliwy”).

Głównymi organizatorami II Kongresu Regionalistów są: Wyższa Szkoła Gospodarki z Pracownią Regionalistyczną, Książnica Kopernikańska i Forum Rozwoju Regionalnego.

Wykład inaugurujący II Kongres Regionalistów wygłosił rektor WSG w Bydgoszczy dr Marek Chamot, rof. WSG, rozpoczynając go określeniem „regionalisty pasjonata” autorstwa Marii Ollick, które opublikowane zostało po raz pierwszy w publikacji Uniwersytetu Łódzkiego „Ja regionalista” (2010):

"Być regionalistą – to pokochać całym sercem i umysłem swój region, miasto, ludzi i im służyć. Być regionalistą – to pełnić służbę obywatelską, otaczać bezinteresowną troską wspólne dobro, jakim jest dziedzictwo kulturowe regionu. Być regionalistą – to prowadzić przemyślane działanie w przekazywaniu świadectwa historii i tradycji. Być regionalistą – to być otwartym na inne kultury. Być regionalistą – to realizować swoje pasje i być aktywnym twórczo. Być regionalistą – to mieć wizję, spełniać swoją misję z satysfakcją, zadowoleniem i mieć świadomość  jest się potrzebnym innym".

W obradach kongresu udział wzięli regionaliści z powiatu tucholskiego: Maria Ollick (Borowiackie Towarzystw Kultury), Dorota Hass - Goliszek (dyrektorka Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu), Ilona Kępińska (dyrektorka Przedszkola „Borowiaczek” w Śliwicach) oraz Jerzy Ollick (Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie). Druga część Kongresu odbędzie się 16 listopada br. w pałacu w Ostromecku i poświęcona będzie głównie edukacji regionalnej.


Tekst: Maria Ollick, zdjęcia: W. Domek, K. Lewicka – Ryster, M. Ollick

Kategoria


Source URL: https://www.tuchola.pl/aktualnosc/komunikaty/1474-torun-ii-kongres-regionalistow